Samorządy czekają na inwestycje w wiatraki

by dbereza

Samorządy czekają na inwestycje w wiatraki

by dbereza

by dbereza
Inwestycje w farmy wiatrowe to nie tylko inwestycje w czystą energię, ale także ogromne perspektywy dla mieszkańców – mówi Michał Michalik, wójt Gminy Rawa Mazowiecka. Samorządowcy zgodnie podkreślali rolę OZE w rozwoju wsi, w tym energetyki wiatrowej podczas XX Kongresu Gmin Wiejskich.

Podczas XX Kongresu Gmin Wiejskich ponad 400 gmin dyskutowało o bieżących wyzwaniach, stojących przed obszarami wiejskimi. Wśród kluczowych tematów znalazła się energetyka wiatrowa, która przy odpowiednich regulacjach może wesprzeć gospodarkę regionalną i zapewnić samorządom tańszą, zieloną energię.

Na wydarzeniu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej razem z firmami: Re-Source Poland Hub, WindEurope, Alseva, European Energy, EDP Renewables oraz RWE stworzyło strefę „Energia z wiatru szansą dla gmin”, która przez dwa dni była miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie energetyki wiatrowej.

Energetyka wiatrowa na lądzie to realne korzyści, z których korzystają bezpośrednio gminy, a przede wszystkim mieszkańcy. Za inwestycjami w farmy wiatrowe stoją istotne wpływy do lokalnych budżetów i dynamiczny rozwój samorządów. Zwłaszcza dziś, wobec niepewności w planowaniu wpływów budżetowych współpraca gmin z inwestorami energetycznymi może stanowić solidny fundament myślenia o przychodachwskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ustawa odległościowa wróciła na sejmową wokandę

Zgodnie z zapowiedziami partii tworzących większość sejmową, posłowie KO złożyli projekt o mrożeniu cen energii, który zakłada także dalej idące zmiany w energetyce. Przewiduje on też liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, których rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Przepisy ustawy dokonują zmiany w zakresie wymogu minimalnej odległości elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej oraz parku narodowego.

Miejsce postawienia elektrowni wiatrowej będzie zależeć od emitowanego przez nią hałasu – wynika z projektu ustawy posłów KO i Polski 2050-Trzeciej Drogi. Tym samym przyszły rząd Donalda Tuska chce odejść od obecnych regulacji, które zakładają minimalną odległość wiatraka od budynków czy parków narodowych na poziomie 700 m.

Zniesienie blokady dla wiatraków oznacza zwiększenie potencjału wiatru na lądzie, co w ciągu 2-3 lat przełoży się na nowe inwestycje w zieloną energię – najtańszą, bezpieczną, budującą naszą niezależność energetyczną. Skorzysta na tym polskie społeczeństwo, przemysł i gospodarka oraz lokalne samorządy, które nie tylko otrzymają potężny zastrzyk reperujący budżety, ale za wiatrakami do gmin przyjdzie przemysł, który jest dziś tam, gdzie zielona energiamówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Na taki ruch czeka bardzo wiele samorządów, które upatrują licznych korzyści w budowaniu na ich terenie farm wiatrowych. To szansa na współpracę gmin z inwestorami, by podjąć dialog dotyczący przyszłych inwestycji.

Inwestycje w farmy wiatrowe na terenie gminy Rawa Mazowiecka to nie tylko inwestycje w czystą energię, ale także ogromne perspektywy dla mieszkańców. Dzięki zrealizowanym do tej pory projektom udało się np. zmodernizować szkoły, drogi, wybudować nowe świetlice. Środki pozyskane z tytułu podatku od nieruchomości wykorzystywane są również jako wkład własny podczas ubiegania się o środki unijne do realizacji innych, lokalnych przedsięwzięć. Energia z wiatru to także stabilizacja dostaw energii elektrycznej, a jednocześnie wyzwanie dla PSE w zapewnieniu właściwej infrastruktury przesyłowej – mówił Michał Michalik, wójt Gminy Rawa Mazowiecka

Zmiany prawne w obszarze lokalizowania farm wiatrowych będą opłacalne także dla inwestorów.  Warto pamiętać, że każdy dodatkowy GW mocy wiatrowych przełoży się na zmniejszenie kosztów energii dla całej gospodarki.

Alseva, jako część grupy kapitałowej Sunly wyraża nadzieję na dalszą liberalizację tzw. ustawy odległościowej, upatrując ogromną szansę w rozwoju inwestycji wiatrowych. Są to rozwiązania istotne nie tylko dla branży, ale przede wszystkim dla obywateli. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszego kraju, wyczekiwane zmiany w ustawodawstwie zaowocują szybszą zieloną transformacją energetyczną i zachęcą gminy do realizacji inwestycji OZE na ich terenie – mówi Bartłomiej Grygierczyk, zastępca Dyrektora Operacyjnego Alseva.

Top