PSEW inicjuje debatę o długoterminowych kontraktach

by dbereza

PSEW inicjuje debatę o długoterminowych kontraktach

by dbereza

by dbereza

Długoterminowe umowy sprzedaży zielonej energii miedzy odbiorcą i sprzedawcą to sposób na rozwój energetyki wiatrowej bez subsydiów w przyszłości. Temat kontraktów PPA i corporate PPA był obecny podczas konferencji prasowych zorganizowanych przez PSEW w ostatnim czasie.

Oba wydarzenia, które odbyły się odpowiednio 19 grudnia i 17 stycznia, odbiły się szerokim echem w mediach ogólnopolskich. Jednocześnie chcemy serdecznie podziękować Hubertowi Kowalskiemu, prezesowi VSB Energie Odnawialne (członkowi PSEW) za obecność, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, a także nieocenioną pomoc przy organizacji obu spotkaniach z dziennikarzami. VSB Energie Odnawialne podpisał w Polsce pierwszą umowę typu PPA z fabryką silników samochodowych Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze.

W przyszłości kontrakty długoterminowe typu PPA mają szansę upowszechnić się w Polsce, stając się gwarantem inwestycji w odnawialne źródła dla instytucji finansowych. Na Zachodzie Europy popularność takich umów stale rośnie, o czym przekonywała podczas drugiej konferencji Aleksandra Mirowicz, przedstawicielka kampanii RE100 (zrzesza firmy zobowiązujące się do przejścia na 100 proc. zasilanie z OZE) w ramach The Climate Group.

Gościliśmy przedstawicieli przemysłu np. energochłonnej firmy International Paper Kwidzyn, która zastanawia się nad możliwością kupowania w przyszłości energii w ramach kontraktów PPA, a także Grupy IKEA, która posiada w Polsce sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW i zastanawia się nad rozwojem źródeł fotowoltaicznych.

Janusz Gajowiecki, prezes PSEW wskazywał na naturalne synergie między OZE i przemysłem szukającym czystej i taniej energii.

– To właśnie przemysł jako pierwszy odczuł gwałtowny wzrost hurtowych cen energii w efekcie zwyżki na rynku węgla i uprawnień do emisji CO2. Dlatego szuka alternatyw. Niektóre firmy chcą samodzielnie budować farmy wiatrowe i słoneczne, inne – kupować zieloną energię w kontraktach długoterminowych. W obu przypadkach mogą liczyć na to, że energia z wiatru w sposób trwały, a nie tylko interwencyjny wpłynie na zmniejszenie ich rachunków za prąd – tłumaczył prezes PSEW.

Temat rozwoju OZE w ramach długoterminowych umów korporacyjnych zaistniał też w świadomości polityków. Świadczą o tym wystąpienia przedstawicieli Grupy Ikea podczas Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki pod przewodnictwem Grzegorza Matusiaka, typowanego na następcę wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, startującego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Matusiak zaprosił PSEW do udziału w kolejnym posiedzeniu zespołu. Będziemy w jego trakcie służyć wiedzą ekspercką w temacie umów PPA i barier prawnych ich rozwoju w Polsce. Termin kolejnego posiedzenia nie został jeszcze wyznaczony.

Top