Europejskie stowarzyszenia energetyki wiatrowej w Brukseli

by webmaster

Europejskie stowarzyszenia energetyki wiatrowej w Brukseli

by webmaster

by webmaster

Dnia 21 czerwca 2011 roku miało miejsce w Brukseli spotkanie przedstawicieli europejskich organizacji zajmujących się promowaniem energetyki wiatrowej, zorganizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Pan Jacopo Moccia witając zgromadzonych gości zaproponował rozszerzenie zakresu współpracy pomiędzy EWEA a stowarzyszeniami krajowymi, jednocześnie wskazując trwające już działania EWEA w zakresie „Energy RoadMap 2050” jako możliwy obszar owej rozszerzonej współpracy. Propozycja ta spotkała się z aprobatą uczestników spotkania, którzy jednakże podkreślili, że osiągnięcie celów wyznaczonych na rok 2020 jest priorytetem.

Na spotkaniu przedstawiona została również prezentacja na temat ostatnich osiągnięć w ramach trzeciego pakietu liberalizacyjnego, który dotyczy narzędzi instytucjonalnych i regulacyjnych związanych z przyłączaniem do sieci. EWEA poinformowała, że skupi się przede wszystkim nad Ramowymi Wytycznymi dotyczącymi przyłączania do sieci, natomiast Agencja ds. współpracy pomiędzy regulatorami rynku energii (ACER) ukończy przygotowywanie wytycznych na początku lipca 2011. Konsultacje społeczne projektu instrukcji ruchu i eksploatacji powinny rozpocząć się we wrześniu lub październiku 2011 r.

Omówiony został także budżet europejski oraz jego wpływ na sektor energetyki wiatrowej. Pani Radvilaite z EWEA zwróciła uwagę zgromadzonych, iż priorytety polityczne UE rozmijają się z projektem budżetu, gdyż dla energetyki jądrowej przewidziane zostało 1,7 miliarda euro, natomiast energetyka odnawialna będzie miała do dyspozycji zaledwie 150 milionów euro.

Z kolei pan Gruet podzielił się z gośćmi obawami EWEA związanymi z siecią Natura 2000, a w szczególności z trwającym postępowaniem sądowym pomiędzy włoskim regionem Puglia a operatorem planującym budowę farmy wiatrowej na obszarze N2000. Z toku owego postępowania można wyciągnąć wnioski, że choć obszary N2000 nie wykluczają budowy farm wiatrowych, to państwa członkowskie mają prawo wprowadzać bardziej restrykcyjne zasady na potrzeby ochrony przyrody. Jako że obszary N2000 stanowią znaczną część terytorium państw członkowskich, interpretacyjne naśladownictwo regionu Puglii może stanowić poważną przeszkodę dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Top