Weszła w życie nowela ustawy o OZE.

by dbereza

Weszła w życie nowela ustawy o OZE.

by dbereza

by dbereza

29 sierpnia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Regulacje dają podstawę prawną do przeprowadzenia tegorocznych aukcji.

Ministerstwo Energii liczy, że zielona energia zamówiona w aukcjach przeprowadzonych w 2018 r. i tych planowanych w 2019 r. pozwoli na realizację 15-proc. celu udziału OZE w finalnym zużyciu w 2020 r. Według wyliczeń resortu łączny przyrost produkcji energii elektrycznej z OZE z aukcji w 2019 r. będzie rzędu 10 TWh, a łącznie z aukcjami z roku 2018 – ok. 35 TWh.

Podstawa dla aukcji 2019 r.

Regulacje zawarte w nowelizacji ustawy o OZE określają maksymalną ilość i wartość energii elektrycznej, jaka ma być zakupiona w 2019 roku z poszczególnych źródeł OZE.  Dzięki nim można będzie w tym roku przeprowadzić aukcje m.in. dla 2,5 GW mocy z farm wiatrowych na lądzie i ok. 1 GW mocy z fotowoltaiki.

Termin publikacji nowelizacji ustawy ma wpływ także na sam termin aukcji. Urząd Regulacji Energetyki, który odpowiada za jej ogłoszenie i przeprowadzenie aukcji, co prawda na razie nie wyznaczył konkretnej daty. Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli URE wynika jednak, że aukcje odbędą się prawdopodobnie w grudniu 2019 r.

Więcej czasu na budowę

Regulacje sprzyjają nowym inwestycjom. Wydłużają termin na dostarczenie pierwszej energii do sieci do 24 miesięcy w przypadku fotowoltaiki i do 33 miesięcy w przypadku energii z wiatru na lądzie (licząc od dnia zamknięcia sesji). Zmodyfikowano też tzw. ustawę odległościową. Zgodnie z jej zapisami pozwolenia na budowę nowych turbin wiatrowych wydane przed jej wejściem w życie zachowują ważność do 16 lipca 2021 r. Nowy termin to 5 lat od wejścia w życie nowelizacji, czyli 29 sierpnia 2024 r.

Prosumenci i spółdzielnie pomogą w realizacji celów

Kolejnym ważnym regulacjom poddano także tzw. pakiet prosumencki skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, którzy nie są „zawodowymi” producentami energii. Ci przedsiębiorcy będą mogli zainstalować mikroinstalację do 50 kW na posesji, gdzie prowadzą działalność gospodarczą i sprzedawać do sieci wytworzoną energię na ustalonych warunkach (ze sprzedawcą zobowiązanym lub innym wybranym przez siebie), a przy pobieraniu jej z sieci korzystać z opustów.

Według minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz to rozwiązanie skutecznie mitygujące wzrost cen energii elektrycznej, który jest związany z tzw. podatkiem węglowym. W znowelizowanej ustawie o OZE określono także zasady powoływania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, na które czekali przede wszystkim mieszkańcy wsi i mniejszych miast.

– Tzw. pakiet prosumencki to kolejna dobra informacja w sektorze energetycznym w Polsce. Nie tylko pozwoli dostarczyć tani i czysty prąd dla małych i średnich firm w Polsce, ale także pomoże nam osiągnąć cel OZE, który zadeklarowaliśmy w Komisji Europejskiej – oceniła Jadwiga Emilewicz.

Zmiany dla biogazu nieco później

Jednak nie wszystkie przepisy znowelizowanej ustawy o OZE wchodzą w życie od razu. Jednym z późniejszych są ustalenia dotyczące np. definicji biogazu. Te ważne będą od 1 stycznia 2020 r. Po sześciu miesiącach, czyli 29 lutego 2020 r. zacznie obowiązywać podstawa prawna do wydania przez Ministra Energii rozporządzenia ws. szczegółowych wymagań technicznych mikroinstalacji, wydawania warunków i przyłączenia, zgłoszeń o przyłączeniu.

 

 

Top