Transport turbiny wiatrowej

by dbereza

Transport turbiny wiatrowej

by dbereza

by dbereza

Wszyscy wiemy, jak duże potrafią być turbiny wiatrowe, w końcu niektóre osiągają wysokość nawet 160 metrów! Ale czy ktoś z Was kiedyś widział, jak się je transportuje?

Transport turbiny wiatrowej to jedno z najważniejszych zadań podczas budowy farm wiatrowych. Jak się okazuje, transportowanie turbin wiatrowych wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu i doświadczenia.

Największym i najbardziej kluczowym elementem jest wieża, której zadaniem jest wyniesienie wirnika na odpowiednią wysokość. Jak się ją przewozi? Wieża składa się z modułów o długości 20–40 m. Dużym wyzwaniem często okazuje się jednak nie ich długość, a średnica, która może wynosić nawet 5 m. Dlatego transport wież wiatraków zwykle musi się odbywać z pominięciem większości mostów i wiaduktów. Używa się do niego naczep modułowych, niskopodwoziowych lub też specjalnych przeznaczonych do transportu wież elektrowni.

W przypadku śmigieł wiatraków problemem staje się ich długość, niekiedy wynosząca nawet 90 m! Takie wymiary znacznie utrudniają przewóz szczególnie na zakrętach, dlatego transport śmigieł wiatraków wymaga zastosowania specjalnych naczep dłużycowych, nierzadko z siłownikami umożliwiającymi uniesienie ładunku.

Jak widać, transport turbin wiatrowych to nie taka pestka, ale na wszystko jest sposób! 
Interesują Cię aspekty techniczne energetyki wiatrowej? A może chcesz dowiedzieć się czegoś o samych turbinach? Obserwuj nas po więcej!

Top