Rekomendacje PSEW w sprawie aukcji OZE na lata 2020 i 2021

by dbereza

Rekomendacje PSEW w sprawie aukcji OZE na lata 2020 i 2021

by dbereza

by dbereza

W związku z obecną sytuacją w Polsce i wielu innych krajach, spowodowaną epidemią koronawirusa COVID-19, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej  przygotowało opinię  w sprawie przeprowadzenia aukcji na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł.

 

W obecnej sytuacji PSEW rekomenduje przeprowadzenie:
  1. jednej tury aukcji OZE w 2020 r.  o łącznym wolumenie i budżecie wskazanym w rozporządzeniu z 2019 r.
  2. kolejnych aukcji OZE w 2021 r., których  minimalny łączny wolumen i budżet byłyby takie same, jak określono w rozporządzeniu z 2019 r.  W przypadku aukcji w 2021 r. wskazane byłoby jednak podzielenie wolumenu na  dwie  tury aukcji OZE, zgodnie z założeniem ze stycznia 2020 r.

 

Według PSEW, zaplanowane na tegoroczne pierwsze  półrocze aukcje na sprzedaż energii z OZE nie obędą się bez przeszkód ze względu na sytuację epidemiologiczną.

Poniżej prezentujemy argumenty:
  • Obecnie obserwujemy duże problemy związane z procedurami administracyjnymi. Bieżąca sytuacja utrudnia terminowość działań administracyjnych i wydawanie odpowiednich dokumentów/pozwoleń ze strony jednostek samorządu terytorialnego.
  • Wydłużony termin ogłoszenia aukcji pozwoli na przygotowanie inwestorom wniosków o prekwalifikacje do aukcji. Tym samym Urząd Regulacji Energetyki zyska więcej czasu na przeprowadzenie procedur prekwalifikacji.
  • Nastąpiły wyraźne zakłócenia w łańcuchu dostaw podzespołów do produkcji instalacji OZE. Występują też ograniczenia we współpracy z partnerami biznesowymi na rynkach lokalnych i  międzynarodowych. Chodzi m.in. o swobodne przemieszczanie się podwykonawców i kontrahentów. Dlatego dostawcy urządzeń nie są w stanie zadeklarować terminów dostarczenia elementów instalacji. Nie jest też możliwe ustalenie harmonogramów montażu i uruchomień nowych instalacji OZE, w tym wiatrowych.
  • Zaistniała sytuacja nasuwa szereg obaw co do utrzymania polityki kredytowania inwestycji przez instytucje finansowe. Banki są na etapie oceny, jak prowadzić  dalszą politykę kredytową w zmienionych warunkach gospodarczych. Duża część inwestycji w ramach aukcji OZE powstaje w oparciu o kredyty bankowe. Dlatego zasadne jest przesunięcie terminu aukcji na koniec roku.

 

Dlatego zasadne jest ograniczenie liczby aukcji w 2020 r. do jednej tury, przeprowadzonej w IV kwartale. Jednocześnie kolejna aukcja powinna zostać przeprowadzona w 2021 r.

Uważamy też, że  przedłużająca się niepewność sytuacji gospodarczej i odkładanie zaplanowanych aukcji, byłyby sygnałami negatywnymi dla całego rynku energii. Stabilizacja na rynku OZE doprowadzi  do niższych  cen energii , a co za tym idzie pomoże w ustabilizowaniu sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Pobierz pełną wersję Stanowisko PSEW_aukcje OZE 2020-2021

Top