Polskie firmy czekają na odblokowanie wiatru na lądzie

by dbereza

Polskie firmy czekają na odblokowanie wiatru na lądzie

by dbereza

by dbereza
Fabryka generatorów do turbin wiatrowych w Opolu to jeden z przykładów jak zakłady produkujące komponenty dla elektrowni wiatrowych mogą przyczynić się do wzrostu polskiej gospodarki. Rozwój lokalnego łańcucha dostaw był głównym tematem wyjazdu studyjnego dziennikarzy i polityków do zakładu Generator Produkcja Opole, któremu towarzyszyło wyjazdowe posiedzenie zespołu parlamentarnego. Niestety przez zablokowany rozwój energetyki wiatrowej na lądzie, w Polsce brakuje perspektyw rozwoju dla tej branży.

Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z filarów projektowanej zmiany modelu polskiego systemu elektroenergetycznego. Jednym z kluczowych wyzwań polskiej transformacji energetycznej opartej na energii z wiatru jest tzw. local content, czyli wypracowanie oraz wdrożenie rozwiązań pozwalających na zatrzymanie jak największej kwoty inwestycji w krajowej gospodarce, rozwój łańcucha dostaw i eksportu polskich firm, a także stworzenie nowych miejsc pracy.

W Polsce działa obecnie około 1000 firm stanowiących zaplecze produkcyjne dla komponentów wiatrowych. Jest to największy łańcuch dostaw na rzecz produkcji elementów dla elektroenergetyki w Polsce. Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi polska gospodarka.

Spotkanie w zakładzie produkcyjnym Generator Produkcja Opole zorganizowane przez firmę Enercon oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, poświęcone było tematyce produkcji części do lądowych elektrowni wiatrowych. Dziennikarze oraz posłowie zwiedzili zakład produkcyjny generatorów mocy wraz z działami ich montażu i końcowego testu gotowych elementów.

– Rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce ma olbrzymi wpływ na PKB, rynek pracy i sytuację zakładów produkcyjnych, a realizacja nowych projektów wiatrowych tylko jeszcze bardziej zwiększy aktywność firm działających w łańcuchu dostaw. Na przykładzie fabryki w Opolu widzimy jak dobrze może funkcjonować zakład związany z branżą odnawialnych źródeł, których w naszym kraju będzie coraz więcej jak wynika z dokumentów strategicznych państwa – wskazywał Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Zakład Generator Produkcja Opole należy do grupy Enercon i od 2016 r. dostarcza generatory o mocy do 5,5 MW. Obecnie wszystkie generatory produkowane przez GPO są eksportowane – trafiają do Wietnamu, krajów Ameryk Południowej i Północnej. Do głównych osiągnięć GPO należą nie tylko produkowane przez spółkę generatory mocy, ale coraz częściej nowoczesne technologie, w jakie są zaopatrywane i wkład w rozwój branży zielonej energii.

Wizyta studyjna w Opolu połączona została z wyjazdowym posiedzeniem Zespołu Parlamentarnego na Rzecz Rozwoju Elektromobilności i Energetyki Prosumenckiej, któremu przewodniczył Grzegorz Gaża. Posłowie wzięli czynny udział zarówno w zwiedzaniu fabryki jak i prezentacjach technicznych poświęconych procesowi powstawania poszczególnych elementów generatora i jego funkcjom. Wizyta w zakładzie produkującym generatory mocy była doskonałą okazją do integracji środowisk biznesu, przedstawicieli polskiego parlamentu, władz Miasta Opola oraz dziennikarzy, a także promocji regionu opolskiego jako lokalizacji innowacyjnych inwestycji.

Top