Osobowości Energetyki Wiatrowej A.D. 2020

by dbereza

Osobowości Energetyki Wiatrowej A.D. 2020

by dbereza

by dbereza
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wyróżniło osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju sektora. Tytuły Osobowości Energetyki Wiatrowej w Polsce A.D. 2020 przyznano podczas uroczystej kolacji drugiego dnia Konferencji PSEW2020.

Nagrody podczas 15. edycji otrzymali:

Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska

Za nieoceniony wkład w tworzenie regulacji dla sektora odnawialnych źródeł energii w szczególnie trudnych czasach pandemii koronawirusa, które zostały wprowadzone do Tarcz Antykryzysowych.

Za konstruktywny dialog z branżą, którego efekty widać w nowelizacji ustawy o OZE, przedłużającej aukcyjny system wsparcia, a także list intencyjny stanowiący  podstawę do podpisania trójstronnego porozumienia sektorowego z inwestorami i przemysłem związanym z energetyką wiatrową na morzu.

Prof. dr hab. inż. Piotr Antoni Kacejko, wieloletni rektor Politechniki Lubelskiej

Związany z Politechniką Lubelską od ponad 40 lat, wieloletni rektor tej uczelni (w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020), autor kilkuset artykułów, referatów i raportów badawczych, za które otrzymywał nagrody Ministra Edukacji Narodowej, członek Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki PAN, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz amerykańskiego stowarzyszenia IEEE. Nagroda za obalanie mitów, które pojawiały się w przestrzeni publicznej na temat energetyki wiatrowej, edukację młodzieży w zakresie nowoczesnych technologii wiatrowych i decydujący głos ekspercki w wielu procesach legislacyjnych.

W kategorii menedżer roku nagrodzono dwie osoby:

Christoph Sowa, dyrektor inwestycyjny na Polskę w Enertrag

Za realizację pierwszego projektu w Polsce, od razu o bardzo dużej skali FW Białogard (koło Koszalina) o mocy prawie 186 MW, z przewidzianą rozbudową do 250 MW. To największy projekt wiatrowy zrealizowany po aukcji 2019 r.

Xavier Canals, członek zarządu Ibereolica (Uriel Renovables)

Najdłużej działający menedżer obcego pochodzenia w Polsce, kierujący Iberolicą od listopada 2006 (podczas gdy sama spółka rozpoczęła działalność w Polsce trzy lata wcześniej – w grudniu 2003 r.) Nagroda za wytrwałość i fakt, że pomimo początkowych barier językowych i kulturowych, a także konieczność wgryzienia się w meandry polskiego ustawodawstwa udało się doprowadzić do realizacji  dwóch projektów  Biały Bór 145 MW i  Dębnica Kaszubska o mocy prawie 21 MW.

Ireneusz Chojnacki dziennikarz portalu WNP.PL i magazynu Nowy Przemysł

Wieloletni dziennikarz specjalizujący się w tematyce szeroko rozumianej branży energetycznej, w tym energetyce odnawialnej i wiatrowej.  Nagroda za rzetelność, zaangażowanie i niegasnącą ciekawość świata energetyki odnawialnej.

Top