Około 13 GW z wiatru na lądzie i ponad 12 GW na Bałtyku – propozycja PSEW

by dbereza

Około 13 GW z wiatru na lądzie i ponad 12 GW na Bałtyku – propozycja PSEW

by dbereza

by dbereza

Bez energetyki wiatrowej na lądzie i morzu Polska nie zrealizuje zobowiązań dekarbonizacji energetyki wynikających z Pakietu Zimowego – wynika z analizy „Ścieżki dekarbonizacji”.

W związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Energii projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (dajej PEP2040) PSEW dokonał aktualizacji ubiegłorocznej analizy “Ścieżki dekarbonizacji”, tak aby jej czasowy zakres odpowiadał horyzontowi przyjętemu w projekcie PEP2040.

W analizie zestawiono rządowe założenia zaprezentowane w projekcie PEP2040 z zaproponowanym przez PSEW alternatywnym modelem, który w większym stopniu oparty jest o rozwój źródeł odnawialnych. Udział OZE w miskie elektroenergetycznym PSEW osiągnąłby poziom 42,7 proc. w 2030 roku i 55,6 proc. w 2040 roku i umożliwiłby bardziej dynamiczne tempo redukcji emisji dwutlenku węgla związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej.

W scenariuszu PSEW założono osiągnięcie m.in. 7 tys. MW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie do 2035 roku, oraz uruchomienie pierwszych morskich elektrowni wiatrowych  w 2024 roku. Moc zainstalowana tych ostatnich prognozowana jest na 5,7 tys. MW do 2030 roku i 12,4 tys. MW do 2040 roku.

W ramach konsultacji projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r. analiza PSEW wraz ze Stanowiskiem Stowarzyszenia do PEP2040, została skierowana do Ministerstwa Energii i wszystkich resortów, które są właściwe w kwestiach energetyczno-klimatycznych, jak również do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komisji i zespołów parlamentarnych, które zajmują się kwestiami rozwoju odnawialnych źródeł energii, oraz do wszystkich klubów parlamentarnych.

Top