Ministerstwo Klimatu z 10 mld zł na wsparcie zielonych inwestycji

by dbereza

Ministerstwo Klimatu z 10 mld zł na wsparcie zielonych inwestycji

by dbereza

by dbereza
W ramach programów zaplanowanych na 2020 rok resort przeznaczy blisko 10 mld złotych na działania zmierzające do zmniejszenia emisji CO2 w Polsce. Programy mają być skierowane w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną oraz małą retencję.

Z finansów przeznaczonych na ten cel będą mogły skorzystać osoby fizyczne, samorządy oraz przedsiębiorcy. Inwestycje te mają na celu pobudzenie gospodarki, po zapaści jaka pojawiła się poprzez wybuch epidemii.

„Potrzebujemy nowego impulsu. Pracujemy blisko z kolegami z innych krajów unijnych. Recovery Plan , który przedstawiła Komisja Europejska odpowiada naszym wektorom, które przyjęliśmy sobie jeszcze przed tym planem. Dołożenie środków na transformację zwiększa naszą moc sprawczą dotyczącą dostosowania się do zmian klimatu. Cieszymy się, że ten temat mocno wybrzmiał na arenie UE. Podnosząc jakości życia Polaków, chcemy ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w miastach. Pojawia się także problematyka dostępności do wody” – powiedział Minister Michał Kurtyna.

Wsparcie zostanie przeznaczone na lokalne ciepłownictwo, które zdaniem Ministra Kurtyki może być kołem zamachowym transformacji energetycznej. Kolejnym ważnym punktem jest energetyka rozproszona realizowana za pośrednictwem programu „Mój Prąd”. Plan obejmuje również projekty dotyczące małej retencji, transportu ekologicznego, jak również innowacji w energetyce. W tym ostatnim zauważalny jest duży potencjał wśród polskich przedsiębiorców, którzy mogą wybudować biogazownie.

Czytaj więcej: 10 mld zł wsparcia zielonych inwestycji. Kto może się o nie ubiegać?

Top