Lato z wiatrem na 20-lecie – PSEW rusza w trasę

by dbereza

Lato z wiatrem na 20-lecie – PSEW rusza w trasę

by dbereza

by dbereza

PSEW włącza się w letnią akcję „Wakacje z Klimatem” organizowaną przez Fundację Zatrzymać Czas. Podczas 20-dniowej trasy odwiedzimy nadmorskie i mazurskie kurorty, prezentując zalety energetyki wiatrowej.

Celem cyklu wakacyjnych imprez jest kształtowanie postaw proekologicznych, w tym poszerzanie wiedzy o korzyściach płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii m.in. energetyki wiatrowej.

Do wspólnej zabawy chcemy zaprosić wczasowiczów w każdym wieku. Nie zabraknie interdyscyplinarnych warsztatów, gier i zabaw edukacyjnych, happeningów oraz spektakli teatralnych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej.

Zapraszamy szczególnie do odwiedzania namiotu PSEW  „Lato z wiatrem”, którego partnerem jest PKN Orlen.

 

W namiocie PSEW każdy znajdzie coś dla siebie. Dorośli wczasowicze będą mieli okazję dotknąć miniatury wiatraka i poszerzyć wiedzę na temat korzyści płynących z energetyki odnawialnej, w tym z energetyki wiatrowej. Dowiedzą się m.in.:

– jak działa turbina

– ile domów może zasilić energią jeden wiatrak

– jak poprawi się stan powietrza i portfela, gdy postawimy na najtańsze OZE

– jak urośnie nasza gospodarka dzięki energetycznej transformacji

– kiedy popłynie prąd z morskich farm na Bałtyku

Nie zabraknie też atrakcji i konkursów dla najmłodszych. Wcielą się oni w eko-architektów budujących z klocków Lego mini miasto. Zostanie ono następnie zasilone energią z małego wiatraka. Wysiłki najmłodszych zostaną wynagrodzone, kiedy miasteczko rozświetli się energooszczędnymi żaróweczkami LED, a kolejka z napędem elektrycznym ruszy w trasę objazdową po nim. Najbardziej zaangażowanych nagrodzimy przydatnymi gadżetami.

W naszym namiocie spotkacie znaną i cenioną prezenterkę i lektorkę filmów przyrodniczych – Krystynę Czubównę, która przeczyta książeczkę „Niech wieje wiatr” autorstwa pasjonatki wiatru i wiceszefowej WindEurope Małgorzaty Bartosik z WindEurope.

Najmłodsi uczestnicy naszych zabaw i konkursów otrzymają na własność wspomnianą książeczkę o energetyce wiatrowej, a dorosłym wręczymy broszurę graficzną „Czysta energia dla Polski” stworzoną przez PSEW.

Mamy nadzieję, że dzięki edukacji wzrośnie wrażliwość społeczna na zagadnienia związane z ochroną środowiska.

W programie imprez znajdziecie m.in.:

 1. Odnawialne źródła energii np. modele wiatraków, turbin wiatrowych i wodnych, samochodzików oraz robotów zasilanych panelami fotowoltaicznymi wraz z obsługą.
 2. Rowerowe kino bez prądu – instalacja składająca się z systemu trzech stacjonarnych rowerów, na których pedałować mogą dzieci i dorośli. W ten sposób wytworzony prąd zasila komputer, głośniki, rzutnik i tablicę multimedialną. Podczas projekcji, oglądający, pedałując na stacjonarnym rowerze, sami produkują energię niezbędną do zasilenia zestawu odtwarzającego materiały video.
 3. Upcyclingowy triatlon – Konkurs z nagrodami polegający na pokonaniu wskazanego dystansu trzema różnymi upcyclingowymi sposobami np. biegając po zużytych oponach rowerowych lub samochodowych, turlając obręcz rowerową przez pewien dystans, idąc na szczudłach z profili aluminiowych. Na mecie uczestnik będzie miał za zadanie właściwie posegregować odpady i odpowiedzieć na pytanie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.
 4. Eko puzzle – Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 5×5 metrów. Układanka składa się ze 100 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do wykorzystywania surowców wtórnych i tym samym ochronie surowców naturalnych i oszczędzaniu energii. Dzieci oraz dorośli wspólnie układają puzzle. Współpracując z animatorem uczą się w ciekawy sposób o konieczności zachowania oraz efektywnego wykorzystania surowców naturalnych poprzez recykling.
 5. Quizy komputerowe – dotyczące zagadnień z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Czy jestem Eko – na tym stanowisku przygotowane są quizy dla dzieci, młodzieży i dorosłych i wszyscy mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii.
 6. Przestrzenna Gra dla klimatu – Uczestnicy poruszają się po ogromnej (3x4m) planszy i odpowiadają na pro-ekologiczne pytania związane z oszczędzaniem energii.
 7. Warsztaty na temat segregacji śmieci i recyklingu podczas których promowana będzie idea „ze starego coś nowego”, połączona z działaniami plastycznymi.
 8. Happening „Ziemia w naszych rękach” – Animatorzy z doświadczeniem prowadzenia akcji ekologicznych ze sceny zachęcają do świadomych, ekologicznych wyborów i działań. Zgromadzeni pod sceną uczestnicy dosłownie biorą Ziemię w swoje ręce i wspólnie utrzymują ją, aby nie spadła.
 9. Koło fortuny – ekologiczne konkursy z nagrodami
 10. Spektakl teatralny – delikatnie uwspółcześniona, wciąż bardzo aktualna i przemawiająca do wyobraźni młodego odbiorcy historia spotkania biednego Rybaka oraz spełniającej najskrytsze marzenia Złotej Rybki. Dobranie odpowiednich środków wyrazu, sugestywna i poruszająca gra aktorska, piękne piosenki oraz elementy interaktywne sprawiają, że jest to wspaniała i wzbudzająca bardzo żywe reakcje publiczności opowieść.

Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska z żywnością ekologiczną, stoiska z wydawnictwami z zakresu ochrony przyrody i ekologii.

Zapraszamy też serdecznie do włączenia się we wspólną zabawę i uwzględnienie w swoich wakacyjnych planach odwiedzania naszego stoiska wraz rodzinami.

Poniżej prezentujemy szczegółową agendę:

 1. Świnoujście / 20.07.2019 / Muszla Koncertowa, Promenada
 2. Dziwnówek / 21.07.2019 / Skwer przy fontannie i zegarze słonecznym, ulica Kamieńska
 3. Międzyzdroje / 22.07.2019 / Skwer rekreacyjny przy Hotelu Amber Baltic
 4. Międzywodzie / 23.07.2019 / Park przy ul. Wojska Polskiego
 5. Dziwnów / 24.07.2019 / Skwer Przyjaźni przy ul. H. Sienkiewicza
 6. Pobierowo / 25.07.2019 / Plaża, zejście przy ul. Jana z Kolna
 7. Rewal / 26.07.2019 / Plac przy Urzędzie Gminy, ul. Mickiewicza
 8. Niechorze / 27.07.2019 / Plac przy Latarni Morskiej, ul. Polna
 9. Pustkowo / 28.07.2019 / Błonia przy ul. Spacerowej
 10. Mrzeżyno / 29.07.2019 / Nabrzeże Portu Morskiego przy ul. Regi
 11. Kołobrzeg / 30.07.2019 / Biblioteka Miejska, ul. Frankowskiego 3
 12. Ustronie Morskie / 31.07.2019 / Amfiteatr przy ul. Chrobrego
 13. Ustka / 01.08.2019 / Centrum Kultury, ul. Darłowska 3 B
 14. Mielno / 02.08.2019 / Deptak przy ul. Kościuszki
 15. Jarosławiec / 03.08.2019 / Centrum Kultury i Sportu w Postominie
 16. Łeba / 05.08.2019 / Plac przy ul. Tysiąclecia
 17. Mrągowo / 07.08.2019 / Amfiteatr nad Jeziorem Czos
 18. Augustów / 08.08.2019 / Amfiteatr nad Jeziorem Necko
 19. Mikołajki / 09.08.2019 / Plac Wolności
 20. Węgorzewo / 10.08.2019 / Ekomarina
Top