Kurs na zwiedzanie turbiny wiatrowej – w poszukiwaniu nowych trendów

by dbereza

Kurs na zwiedzanie turbiny wiatrowej – w poszukiwaniu nowych trendów

by dbereza

by dbereza

Energetyka wiatrowa ma dużo do zaoferowania turystyce. Wiatraki pojawiają się w teledyskach, kinie i coraz częściej na turystycznych mapach. Warto dostrzec wycieczkowy potencjał, jaki niesie wiatr ekologicznej energii. Szczególnie z perspektywy miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, ale także tych, które chcą się wyróżnić.

Wycieczki edukacyjne nie tylko dla uczniów i wyjazdy nie tylko warsztatowe – to sygnał płynący z gmin Darłowo, Kisielice, Bogatynia czy Zagrodno, że turystyka wiatrowa, wpisująca się w nurt turystyki przemysłowej, przyciąga odwiedzających. Dobrze też rokują wycieczki do morskich farm, choć obecnie wymagają one wyjazdów zagranicznych – znaleźć je można np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii czy Stanach Zjednoczonych. Zwycięzcy konkursu „MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej” – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach nagrody mieli okazję odwiedzić niemiecką farmę wiatrową, a turyści odwiedzający na przykład okolice Kopenhagi – mogą nie tylko wybrać się na rejs w okolice turbin, ale też wejść do ich wnętrza. Nic dziwnego, że podobnie jak Cezary Pazura, wiele osób chciałoby zobaczyć taką konstrukcję nie tylko na filmie – energetyka wiatrowa to wielki dorobek technologiczny. 

Jeżeli jednak ktoś nie jest zainteresowany wycieczką, pozostaje mu estetyczny widok lądowych farm wiatrowych w oddali – budowanych przynajmniej 700 metrów od zabudowań. Morskie farmy będą trudniejsze do wypatrzenia, bo powstają aż 12 mil morskich od brzegu. Mogą więc przyciągać odwiedzających, rozwijać ofertę rejsów, zwiększać dochody gmin, ale trudno mówić o zniechęcaniu turystów do odwiedzin, skoro nie są ani zbyt słyszalne, ani widoczne z lądu. W jednym z filmów edukacyjnych, Krzysztof Zalewski wyjaśnia, dlaczego farmy wiatrowe nie zagrażają hałasem. 

Turystyka wiatrowa jest wartością dodaną, jaką niesie ze sobą transformacja ku energetyce wiatrowej. Warto śledzić związane z nią trendy, ponieważ oferuje duży potencjał nie tylko dla turystycznych i popularnych na podróżniczych mapach gmin. 

Top