Inwestycje w morskie farmy wiatrowe nabierają rozpędu

by dbereza

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe nabierają rozpędu

by dbereza

by dbereza

Coraz większego rozpędu nabierają inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Kolejni gracze włączają się w wyścig o projekty offshore na polskim morzu.

PGE wybrało Ørsted do wyłącznych rozmów dotyczących sprzedaży połowy udziałów w dwóch projektach Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 (22 października).  Największa duńska firma energetyczna, będąca globalnym liderem na rynku morskiej energii wiatrowej ma szansę zostać partnerem strategicznym PGE. Finał rozmów poznamy pod koniec 2019 roku.

RWE Renewables nabyło udziały w projektach czterech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,5 GW (25 października). Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprzedawcą był Baltic Trade and Invest, który w portfelu ma jeden projekt z pozwoleniem lokalizacyjnym o mocy 350 MW i kolejne trzy – prawdopodobnie na etapie wnioskowania o takie pozwolenia. W oficjalnym komunikacie RWE podkreśliło duże zainteresowanie włączeniem się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.

General Electric podpisało 28 października z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju list intencyjny dotyczący współpracy w sektorze OZE w Polsce, ze szczególnym naciskiem na rozwój morskich farm wiatrowych. Podpisanie dokumentu świadczy o dobrych zamiarach obu stron w zakresie doradztwa oraz rozwoju łańcucha dostaw, by jak najwięcej lokalnych dostawców zaangażowało się w inwestycje, co przyniesie korzyść dla całej gospodarki.

Kolejną pozytywną informacją jest rozpoczęcie badań dna Bałtyku przez PKN Orlen (29 października), co świadczy o zaawansowanym etapie prac nad projektem budowy.

Top