GWEC: morska energia wiatrowa wzrośnie do ponad 234 GW do 2030 r.

by dbereza

GWEC: morska energia wiatrowa wzrośnie do ponad 234 GW do 2030 r.

by dbereza

by dbereza
Zgodnie z komunikatem, wydanym przez Global Wind Energy Council (GWEC), pomimo globalnego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 ubiegły rok był bez wątpienia najlepszym rokiem w historii globalnej morskiej energetyki wiatrowej. W 2019 roku moc płynąca z morskich elektrowni wiatrowych wyniosła łącznie 6,1 GW. Oczekuje się, że ta sama moc zostanie zainstalowana w 2020 r.

Światowe rządy uważają, że morska energetyce wiatrowej jako technologia: przystępna cenowo, skalowalna oraz bezemisyjna, może być głównym czynnikiem, przyczyniającym się do pobudzenia gospodarczego po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19.

Pomimo iż, Europa w dalszym ciągu jest wiodącym rynkiem pod względem ilości mocy instalacji morskich elektrowni wiatrowych – stanowiąc 75% całego rynku i  podtrzymuje swój ambitnym cel 450 GW do 2050 r.  to prognozuje się znaczący wzrost mocy w następnej dekadzie w krajach morza chińskiego. Regiony Azji i Pacyfiku tj.: Tajwan, Wietnam, Japonia i Korea Południowa.

Najlepszym przykładem tego są Chiny, które drugi rok z rzędu pozostają na pierwszym miejscu pod względem nowych instalacji, instalując rekordowe 2,4 GW. Tuż za nimi plasuje się Wielka Brytania na poziomie 1,8 GW i Niemcy z 1,1 GW.

Prognozuje się że rynek amerykański również niebawem szybko nabierze tempa. Ameryka Północna która ma obecnie tylko 30 MW pochodzącej z morskiej mocy wiatrowej w eksploatacji pod koniec 2019 roku planuje przyśpieszyć w najbliższych latach i wdrożyć nowe moce, poprzez zainstalowanie 23 GW do 2030 roku. Wzrost mocy ma pochodzić z przemysłu w USA a do 2024 r. w kraju pojawi mają się już duże projekty na skalę użytkową.

Ben Backwell, dyrektor generalny GWEC, powiedział: “Morski wiatr jest naprawdę globalny, ponieważ rządy na całym świecie uznają rolę, jaką technologia może odegrać w rozpoczęciu ożywienia gospodarczego po COVID poprzez inwestycje na dużą skalę, tworzenie miejsc pracy i wprowadzanie rozwoju gospodarczego do społeczności przybrzeżnych. W ciągu nadchodzącej dekady zobaczymy, jak wschodzące rynki offshore, takie jak Japonia, Korea i Wietnam, przejdą do pełnego wdrożenia, i zobaczymy pierwsze morskie turbiny zainstalowane w wielu nowych krajach w Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce”.

Natomiast Feng Zhao, dyrektor strategii GWEC, mówi:

“Perspektywy branży stały się bardziej obiecujące, ponieważ coraz więcej krajów na całym świecie budzi się do ogromnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej. W miarę rozwoju rynku innowacje w sektorze, takie jak pływający morski wiatr, większe i bardziej wydajne turbiny, a także rozwiązania Power-to-X będą nadal otwierać nowe drzwi i rynki dla sektora i stawiają przemysł offshore w coraz ważniejszej pozycji do napędzania globalnej transformacji energetycznej”.

GWEC prognozuje, że do 2030 r. globalnie zostanie dodanych ponad 205 GW nowych morskich mocy wiatrowych. Jeżeli tak się stanie to będzie to wzrost o 15 GW w stosunku do ubiegłorocznych perspektyw. Raport pokazuje również, że dzięki rozwojowi w sektorze offshore ma powstać 900 000 miejsc pracy a liczba ta dzięki udziałowi decydentów może jeszcze wzrosnąć.

Pełny Raport Global Offshore Wind jest dostępny do pobrania tutaj.

Top