Energetyka wiatrowa będzie nadal dominować

by webmaster

Energetyka wiatrowa będzie nadal dominować

by webmaster

by webmaster

Komisja Europejska opublikowała nowe dane na temat rozwoju energetyki w Unii Europejskiej. Scenariusz zakłada, że w 2020 roku turbiny wiatrowe wytworzą 14% energii elektrycznej w UE. Obecnie 80 GW mocy elektrowni wiatrowych zainstalowanych w krajach UE produkuje około 5 proc energii elektrycznej.

W ciągu najbliższych 10 lat ma powstać 136 GW nowych instalacji – to zdecydowanie najwięcej (41%) wśród wszelkich technologii wytwarzania energii elektrycznej.

-Komisja Europejska uznała, że energetyka wiatrowa będzie odgrywać bardzo ważną rolę w europejskim systemie energii elektrycznej do 2020 r., zgodnie z obecnymi realiami rynku, prawodawstwem UE i oczekiwaniami branży – powiedział Christian Kjaer, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA). Oznacza to, że turbiny wiatrowa dostarczy energii elektrycznej dla 120 mln gospodarstw domowych w UE do roku 2020.

W porównaniu do poprzedniego scenariusza z 2008 r. oczekiwana przez Komisję Europejską wartość mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej do 2020 r. zwiększyła się o 85%, ze 120 GW do 222 GW. Prognoza dotycząca roku 2030 oznacza natomiast niemal podwojenie spodziewanej wartości – 280 GW w porównaniu do 146 GW w scenariuszu z 2008 r.

Scenariusz Komisji może zmienić się w najbliższych latach, gdy zostaną zrealizowane projekty budowy farm wiatrowych na morzu.

Źródło: EWEA

Top