Czy wiatraki są niebezpieczne dla ptaków?

by dbereza

Czy wiatraki są niebezpieczne dla ptaków?

by dbereza

by dbereza

Często podnoszony temat tego, że energetyka wiatrowa stanowi zagrożenie dla ptaków i nietoperzy, to mit.

Przeciwnicy energetyki wiatrowej powołują się na zagrożenia związane z ekosystemem, podając informacje sprzeczne z faktami: prowadzeniem badań i stosowaniem technologii, które eliminują ryzyko negatywnego wpływu na zwierzęta. 

Jak mówi Janusz Gajowiecki, prezes PSEW: Jeżeli mówimy o wpływie na człowieka, no też zależy nam na zwierzętach, które żyją w bezpośrednim otoczeniu farm wiatrowych na lądzie. Tu jesteśmy bardzo bezpieczni. Jeżeli chodzi o ptaki, nietoperze – dzisiaj dysponujemy pełnymi systemami ochrony, odstraszania właśnie tego typu zagrożeń, które mogą wynikać dla ptaków, które przelatują przez farmy wiatrowe. A przede wszystkim, zanim taka farma wiatrowa powstanie – robimy wielomiesięczne badania, które powodują, że w korytarzach takich przelotowych ptaków po prostu nie lokalizujemy farm wiatrowych. Bardzo nam na tym po prostu zależy. 

W Szkocji przeprowadzono projekt badawczy, którego celem było zbadanie dużej farmy wiatrowej (składającej się z 11 turbin) na ptaki. Badacze chcieli sprawdzić, ile konkretnie zwierząt ginie w wyniku zderzenia z turbiną.

Okazało się, że przez 2 lata badania, w ramach którego przeanalizowano ponad 10 tys. nagrań, nie odnotowano zderzenia z turbiną ani jednego ptaka. Nawet ptaki, które znalazły się bardzo blisko skrzydeł wiatraka, bez problemu je wymijały.

Szkockie badanie jet więc ważnym głosem w dyskusji na temat negatywnego wpływu farm wiatrowych na ptaki.

 

Top