Czy usługi systemowe ze źródeł wiatrowych są potrzebne w Polsce?

by webmaster

Czy usługi systemowe ze źródeł wiatrowych są potrzebne w Polsce?

by webmaster

by webmaster

Wzrastający udział instalacji wiatrowych i foto­woltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym będzie wymagał fundamentalnych zmian w sposobie korzystania przez operatorów sieci przesyło­wych i dystrybucyjnych ze świadczonych przez wytwór­ców usług wspierania sieci w celu zarządzania częstotliwością, napię­ciem i przywracaniem zdatności systemowej. Dziś usługi takie świadczy się za pomocą jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych, a zarządza nimi Operator Sieci Przesyłowej.

Raport Instytutu Energetyki („IEN”) „Możliwości świadczenia i zapotrzebowanie w KSE na usługi regulacyjne dostarczone przez generację wiatrową w Polsce” wykonany we współpracy z PSEW to pierwszy taki projekt w Polsce, który ma na celu zbadanie usług wspierania sieci z wykorzystaniem turbin wiatrowych. Dostarcza on technicznych i ekonomicznych wskazówek dotyczących projektowania mechanizmów rynkowych, które umożliwiałyby polskiemu systemowi energetycz­nemu bezpieczne, niezawodne i tańsze funkcjonowanie przy zwiększonym udziale zmiennych źródeł energii odnawialnej (głównie wiatrowej) w systemie.

Projekt skupia się na turbinach wiatrowych ponieważ stanowią przeważającą część źródeł produkcji energii odnawialnej, które powstaną do 2020 roku.

Raport IEN potwierdził, że zmienne źródła energii odnawialnej spełniają większość wymogów niezbędnych do dostarczania usług systemowych dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Tam, gdzie wymogi takie nie są spełnione, istnieją odpowiednie rozwiązania techniczne, które jednak nie są dziś stosowane ze względu na brak zachęt ekonomicznych. Potrzebne są zatem nowe zasady operacyjne i warunki ekonomiczne, w postaci rynku usług systemowych, aby instalacje OZE mogły świadczyć usługi systemowe, po cenach konkurencyjnych do innych źródeł.

Regulacja częstotliwości i napięcia z wykorzystaniem źró­deł wiatrowych i fotowoltaicznych nie jest rzeczą nową. Zasady przyłączania do sieci (ang. Grid Codes) w całej Europie precyzują wymogi techniczne w odniesieniu do kilku rodzajów usług wspierania sieci. Instalacje OZE w Polsce muszą spełniać te wymogi już dziś, ale nie mają możliwości pobierania wynagrodzenia za dostarczanie tych usług. W niektórych krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych istnieją już rynki usług systemowych, które oferują zachęty finansowe do tworzenia takich systemów. W Polsce niestety jeszcze nie.

Podczas VI Warsztatów Energetyki Wiatrowej chcemy rozważyć koncepcję komercyjnego świadczenia niektórych usług systemowych przez producentów energii ze źródeł wiatrowych jako konkurencyjną cenowo alternatywę do świadczenia takich usług przez innych wytwórców. Jednocześnie przychody z takich usług zmniejszają koszty wsparcia OZE i zwiększają zainteresowanie inwestorów ich świadczeniem, co wpływa korzystnie na stabilność, bezpieczeństwo i koszty funkcjonowania KSE.

Wraz ze zwiększeniem udziału instalacji OZE w polskim systemie  elektroenergetycznym powinny zostać zniesione obowiązkowe wymagania w stosunku do nieodpłatnych usług systemowych lub zostać zastąpione systemami wynagradzania, gdyż w większości żądanie świadczenia usług od wszystkich przyłączonych jednostek wytwórczych nie jest ani opłacalne, ani konieczne. Wynagradzanie na zasadach rynkowych stanowi zachętę do obniżania kosztów bez względu na to, czy chodzi o instalacje OZE czy elektrownie konwencjonalne.

Wśród prelegentów są m.in. przedstawiciele PSE, zagranicznych operatorów sieci przesyłowej, Instytutu Energetyki oraz Politechniki Lubelskiej.

Wydarzenie skierowane jest do operatorów sieci przesyłowych oraz operatorów parków wiatrowych, producentów komponentów, producentów turbin wiatrowych oraz administracji państwowej i kadry naukowej.

Weź udział w VI Warsztatach Energetyki Wiatrowej i razem z nami rozpocznij dialog z operatorami sieci, Urzędem Regulacji Energetyki oraz administracją publiczną na rzecz wprowadzenia przepisów prawnych umożliwiających świadczenie usług regulacyjnych przez farmy wiatrowe analogicznie do systemowych wytwórców energii.

Chcesz wiedzieć więcej? Zarejestruj się już dziś! www.wew2016.psew.pl

Autor: Janusz Gajowiecki, Dyrektor PSEW

 

Top