720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską

by dbereza

720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską

by dbereza

by dbereza
W piątek rano, Szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła porozumienie ws. przeznaczenia 720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską. Inwestycja ta ma na celu zmniejszyć zależność energetyczną Litwy, Łotwy i Estonii od dostaw energii z Rosji.

„Wczoraj wieczorem przyznaliśmy 720 milionów euro z instrumentu „Łącząc Europę” na połączenie bałtyckiej sieci energetycznej z resztą Europy. Ten projekt to przełomowy moment. To przełomowy moment w zakończeniu izolacji bałtyckiego rynku energii. Większość środków trafi do nowego połączenia międzysystemowego na Morzu Bałtyckim”- powiedziała szefowa KE.

„Dlatego z zadowoleniem przyjmuję deklarację bałtycką w sprawie morskiej energii wiatrowej, podpisaną w tym tygodniu przez Komisję i osiem państw członkowskich. Ten projekt jest dobry dla połączenia Europy, dobrego dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla Europejskiego Zielonego Ładu” – dodała Von der Leyen.

Podczas wspólnego świadczenia Premier Matusz Morawiecki, podziękował  Komisji Europejskiej za współpracę na rzecz energetyki oraz podpisane oświadczenie:

„Energia jest filarem bezpieczeństwa i filarem współpracy gospodarczej i musimy robić wszystko, żeby realizować wspólnie cele energetyczne” – powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że podpisana umowa jest istotnym krokiem, który pomoże przezwyciężyć izolację energetyczną państw bałtyckich ale również tym samym pokazuje solidarność z państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią.

Również prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że UE powinna „zrobić wszystko, co w jej mocy, aby uniezależnić nasz system od krajów trzecich”.

Nowe środki zostana przeznaczone m.in. na budowę tzw. Harmony Link – kabla elektroenergetycznego łączącego Polskę i Litwę przez Morze Bałtyckie. Kabel stanie się elementem składowym przyszłej sieci morskiej na Morzu Bałtyckim.

Czytaj więcej: Press statement by President von der Leyen with President of Lithuania, Gitanas Nausėda, Prime Minister of Estonia, Jüri Ratas, Prime Minister of Poland, Mateusz Morawiecki, and Prime Minister of Latvia, Krišjānis Kariņš

Top